piątek, 3 sierpnia 2012

La Sombra del Viento- Carlos Ruiz Zafón


Czytając powieść Houellebecq’a od razu czułam, że mam do czynienia z czymś ważnym, wiedziałam, że mam do czynienia z prozą autora, który z całą pewnością jest bardzo ważną postacią w literaturze. Przy lekturze Cienia wiatru nie od razu poczułam coś podobnego, jednak po skończonej lekturze stwierdzam, że przynajmniej dla mnie Zafon stał się jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Słowa duże, ale sądzę, że autor na to zasługuje. Stworzył opowieść, która mnie poruszyła, przy ostatnich stronach popłynęły mi łzy(a to się często nie zdarza), ni to smutku, ni radości. 

Dla mnie jest to książka przede wszystkim o miłości. Poznajemy różne jej oblicza: miłość wierną, do grobowej deski, jedną jedyną, miłość szczęśliwą, spełnioną i tą nieodwzajemnioną, tragiczną, a także toksyczną, miłość do dziecka, miłość przyjacielską itd. 

W Cieniu wiatru znajdziemy też wiele rozważań na temat przypadku i przeznaczenia, które kieruje ludzkim losem.

Lektura przesiąknięta jest silnymi emocjami: miłością, namiętnością, nienawiścią, szaleństwem. Mnie historia Juliana wzruszyła, stał się nieumyślnie przyczyną tylu nieszczęść, wokół jego osoby kręciło się życie wielu osób, które nie mogąc o nim zapomnieć marnują swoje życie. 

Piękna i przejmująca historia.
Moja ocena: 10/10

3 komentarze:

 1. Zgadzam się w całej rozciągłości ;) Może i historia nie porywa od pierwszej strony, ale po paru rozdziałach - czyli w przypadku Zafóna koło -nastej kartki -.-" - autor miał mnie w garści.
  Wcześniej się nad tym nie zastanawiałam - a przynajmniej nie ubrałam odczuć w słowa - ale kiedy tak czytam Twój wpis... drugi akapit idealnie podsumowuje całą powieść.
  Niestety jak dla mnie do tej pory Zafónowi nie udało się powtórzyć sukcesu "Cienia" ani w "Grze Anioła" ani w "Więźniu", którego właśnie czytam, ale wciąż, lektura daje sporo radochy, a w końcu o to chodzi ;)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gra Anioła przede mną, mam wobec tej książki pewne umiarkowane oczekiwania^^ zobaczymy czy Zafon ponownie mnie oczaruje, czy wręcz przeciwnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniała książka, z gatunku tych, których coraz bardziej brakuje. Aż chciało się więcej. Szkoda, że kolejne tomy jej nie dorównują, co nie zmienia faktu, że są dobre:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...