środa, 2 maja 2012

Tajemniczy przeciwnik- Agatha Christie


Tajemniczy przeciwnik to druga wydana powieść Agathy Christie i pierwsza w której występuje para Tommy i Tuppence. 

Młodzi przyjaciele spotykają się pewnego dnia w Londynie. Długo się nie widzieli i siedząc w kawiarni opowiadają sobie co przez ten czas porabiali. Okazuje się, że z powodu wojny obydwojgu doskwiera brak pieniędzy. Tommy i Tuppence postanawiają coś z tym zrobić, wpadają na pomysł założenia spółki o wiele mówiącej nazwie: Młodzi Łowcy Przygód.  

Po wyjściu z kawiarni dziewczynę zaczepia pewien jegomość, proponuje jej pracę. Tuppence ponieważ jest córką duchownego postanawia podać fałszywe nazwisko, przedstawia się pierwszym lepszym jakie jej przyszło do głowy- Jane Finn. Efekt jest piorunujący!

Okazuje się, że Jane Finn to poszukiwana dziewczyna, która jest w posiadaniu bardzo ważnych dokumentów. W czasie powrotu z Ameryki statek którym płynęła "Lusitania" został trafiony niemiecką torpedą. Podczas ewakuacji podszedł do niej jeden z pasażerów, pan Danvers. Powierzył jej dokumenty, gdyż dziewczyna miała większe szanse na przeżycie niż on (pierwsze ewakuowane były kobiety i dzieci). 

Stopniowo dwójka przyjaciół zostaje wciągnięta w międzynarodową aferę. Mają misję odnalezienia Jane Finn, oraz dokumentów, które miała przy sobie. Dokumenty te nie mogą trafić w ręce wroga, czyli  organizacji na której czele stoi tajemniczy pan Brown, gdyby tak się stało  w Anglii wybuchłaby rewolucja, nastąpiłby chaos, a władza przeszła by w ręce groźnego dyktatora. 

Tajemniczy przeciwnik to moim zdaniem świetna sensacyjno-detektywistyczna książka. Akcja jest bardzo szybka, nieustannie coś się dzieje, trzyma w napięciu, nie sposób się oderwać. Bohaterowie co chwila wpadają w tarapaty, ale dzięki swojemu sprytowi zawsze udaje im się wykaraskać.

Finał mnie zaskoczył, mówiąc wprost dałam się wpuścić w maliny :) Miałam milion różnych teorii na temat tego kim jest pan Brown, co chwila zmieniałam zdanie, ale mimo to ostatecznie postawiłam na złą osobę. Lektura tej książki to była naprawdę bardzo dobra zabawa :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...