środa, 22 czerwca 2011

Stieg Larsson – dziennikarz, pisarz, idealista. Biografia- Jan-Erik Pettersson

Ciekawa biografia autora Milllennium. Możemy dowiedzieć się czegoś więcej zarówno o Stiegu Larssonie jak i o sytuacji politycznej w Szwecji od czasów jego dzieciństwa po dorosłość, poznajemy jego poglądy. Dzięki Janowi-Erikowi Petterssonowi dowiadujemy się np.
- że Stieg urodził się jako Stig, imię zmienił ponieważ notorycznie mylono go z innym Stigiem Larssonem
-  był wychowywany przez dziadków i to dziadek ( komunista) miał na niego największy wpływ
- był aktywnym przeciwnikiem wojny w Wietnamie
- zmarł zanim wydano jego powieści, nie dane mu było przekonać się o wielkim sukcesie jego kryminałów
- archetypem Lisbeth Salander jest Pippi Pończoszanka!!!
- zdecydował się na napisanie Millennium z powodu pieniędzy, podczas rozmowy z przyjacielem na temat przyszłości stwierdził, że nie liczy na żadne fundusze emerytalne itd., napisze bestseller i zostanie milionerem
- o jego miliony kłócą się teraz jego rodzina ( brat i ojciec) oraz partnerka życiowa Stiega-Eva Gabrielsson, ponieważ Stieg nie napisał testamentu
-bo  zmarł niespodziewanie na atak serca.
Z książki tej możemy się również o szwedzkim rynku wydawniczym, o szwedzkiej literaturze, głównie o szwedzkich kryminałach, oraz o tym, że najpopularniejsze są w Niemczech.
Bardzo dużo miejsca autor poświęcił polityce, Stieg był przeciwnikiem faszyzmu, nazizmu,oraz wszelkich form dyskryminacji.

1 komentarz:

  1. Trylogia Millenium czeka na półce i już nie mogę się doczekać kiedy ją przeczytam. Myślę, że z tą biografią też się zapoznam:))
    Pozdrawiam!!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...